СТРАХ СМЕРТІ. ПРО ВАЖЛИВЕ …

Страх смерті є однією з чотирьох основних складових психотерапії поруч  з недосконалістю світу, самотністю і відсутністю глобального життєвого сенсу.

 

Звичайно, це не ключове звернення з боку клієнтів, але останнім часом все частіше до мене звертаються з панічними атаками, пов’язаними зі страхом смерті. У кожного пацієнта концепція смерті своя. Вона формується, починаючи з раннього віку протягом усього життя сім’єю, релігійними поглядами, найближчим оточенням, особистими парадигмами. Однак варто визнати факт, що смерть — це явище, якого уникнути не вдасться нікому.

 

З психологічної точки зору страх смерті являє собою сукупність тривожних переживань про те, що життя кінечне, страх померти в муках і хворобах, страх невідомості (що там, після смерті?), Страх відсутності контролю, страх небуття. Як бачите, це – складне багатокомпонентне поняття. Не всі люди замислюються, як позбутися страху, в той час, як він далеко не завжди є безпечним. Якщо цей страх стає постійним і нав’язливим, то може привести до серйозного зниження якості життя і перетворити людину в обмежену і зажату, нещасну істоту.

 

Прояви страху смерті

 

Таке відчуття називається танатофобія і означає боязнь самого факту, що хтось помре. Офіційно розладом його не визнано. Психологи називають це явище просто тривожністю. Ось тільки у випадку зі страхом смерті думки часто супроводжуються панічними атаками, нестачею повітря, запамороченням і головним болем, почастішанням серцебиття, нудотою. Варто розуміти, що цей стан без своєчасної терапії буде посилюватися, тому краще не доводити себе до кризи. Якщо танатофобія починає заважати жити, саме час звернутися за допомогою до психолога, щоб дізнатися, як перемогти страх, і звільнитися від нього.

 

Як з цим боротися? Існує кілька рекомендацій, які пояснюють, як позбутися страху смерті.

 

Консультація психолога

 

Звичайно, найпростіший, швидкий і ефективний спосіб – консультація психолога (психотехнолога). Впоратися зі своїми емоціями, усвідомити першопричину появи страху і відрегулювати прояв почуттів допомагає терапія, проведена досвідченим фахівцем. Хороший психолог допоможе розібратися в собі й, визначивши першопричину паніки, позбавить вас від емоційних сплесків. Важливо враховувати, що в процесі звільнення від страху смерті людина стрімко розвивається, засвоює необхідні життєві уроки та стає сильнішою, успішною і вільною особистістю, що позитивно позначається абсолютно на всіх сферах його життя.

 

Терапія поведінкових звичок

 

Метод «Як перемогти страх за допомогою поведінки» фокусується на виробленні практичних способів  розв’язання проблеми, що в підсумку дозволяє змінити спосіб мислення, заспокоївши розум при згадці про смерть. Основною метою терапії при цьому є не лікування, а вирішення ситуації. Метод бажано використовувати в комплексній терапії, поєднуючи з іншими методами психології.

 

Дихальні практики

 

Регулярна медитація і дихальні практики знижують фізичні прояви страху, зменшуючи згодом і сам страх. В процесі медитації мозок набуває навички правильної концентрації і спокійного споглядання, оновлюються його клітини, зміцнюються  імунітет, компенсується  брак сну і т.д.

 

Прояв турботи

 

У переліку списку «як позбутися страху смерті» цей пункт виявився не випадково. Саме турбота про оточуючих, яка може бути банальною допомогою, волонтерством або благодійністю, допомагає зменшити страх за допомогою впевненості, що тепер навіть після смерті ми будемо жити в людях, які взяли наші добрі справи.

 

Любов до себе

 

Вивчаючи, як позбутися страху, не варто забувати, що більшість негативних емоцій безсилі перед позитивним мисленням. Домогтися цього допоможе в першу чергу любов до себе.

 

І в завершенні хочу підкреслити. Не завжди людина може впоратися з психологічними проблемами самостійно. У тому випадку, якщо вам не вдається контролювати свій страх – звертайтеся до досвідченого фахівця. Це допоможе усунути страх і повернутися до нормального способу життя.