СТОСУНКИ У СІМ'Ї. ВСІ МИ РОДОМ З ДИТИНСТВА …

«Всі ми родом з дитинства» співається у відомій пісні минулого століття. Ми з’являємося на світ і перший час живемо в сім’ї, неусвідомлено переймаючи звички та парадигми мислення наших батьків. Але часто ті, хто зіткнувся з проблемами психологічного характеру, стверджують, що до їх минулого це не має ніякого відношення. Вони так чинять тому, що загнали свої дитячі переживання глибоко в підсвідомість, і їм НЕ хочеться порушувати ту ідеальну придуману картинку, якою вони намагаються замінити реальні події дитинства. Вони хочуть, щоб оточуючі вірили в те, що у них були чудові відносини з батьками, що не було скандалів і недомовок, що все життя протікало в атмосфері розуміння і любові, або ж звучать фрази на зразок «батьки розлучилися, мама не дозволяла бачитися з татом, але на мене це ніяк не вплинуло». Однак, як показує практика, насправді чоловіки і жінки нерідко соромляться факту, що батько пішов з їх сім’ї ще в ранньому віці, або залишився, але вони постійно боялися скандалів між батьками, що вони постійно боялися втратити одного з них, що батьки в  старшому віці намагалися переманити дітей на свою сторону в цьому вічному протистоянні, і дитина розривався між дорослими, неспроможна вибрати, тому що любить обох батьків. Мало хто готовий без сліз визнати, що мати не балувала ласкою і турботою, хоча б тому що не заведено відчуватизлість на матір. І дорослій людині соромно згадувати, що саме в той момент, коли тато чи мама забули забрати його з дитячого садка, дитина вперше в житті відчув непотрібність і самотність і несе цей стан через все своє життя. У дитинстві було все. Ми відмахується від наших дитячих травм і переживань, тому що нам дорослим вони здаються несуттєвими, але для нас маленьких наші батьки – сім’я – це і був весь світ, наповнений теплом і розумінням, ласкою, ніжністю, а часом холодом і штормами, напругою і страхом , болем або ігнорування.

Часто бувають ситуації, коли наш дорослий смуток є всього навсьго  не вираженою колись агресією стосовно батька або матері через відсутність ініціативи спілкування з їх боку. Наші партнери часто є відображенням нашого спілкування з тим батьком, з яким було більше проблем (частіше батько протилежної статі). І саме батькові ви хочете довести, що вас є за що любити, а не вашому чоловікові, який вас любить і взагалі не розуміє причини вашого недовіри. І добре ще, якщо вам вдалося створити сім’ю. Багато хто звертається на консультацію з проблемою невміння будувати стосунки з протилежною статтю, саме тому, що батьки не показали, як це може бути реалізовано здоровим шляхом.

 

Прагнення довести всім, що ми достойні – відгомін дитячого нерозуміння як налагодити стосунки з матір’ю через брак схвалення з її боку і її незнання як налагодити відносини з дітьми, тобто з вами. Таких ситуацій безліч, це – лише пара прикладів. Батькам часто було ніколи думати про почуття дитини, вони насилу могли впоратися зі своїми власними переживаннями, страхами та проблемами дорослого життя. Може бути, їм хотілося зручної дитини, щоб все розуміла, не зставила питань, буланепомітною і слухняною. Важливо розуміти, що зручна дитина не виросте в щасливого дорослого, однак про це мало хто думає заздалегідь.

 

В результаті такого формування особистості все майбутнє самостійне життя людини починає залежати не від власної думки, а від почуттів і думок оточуючих. Батьки формують в нас не тільки певне ставлення до самого себе, а й ставлення до інших. Таким чином вони закладають в нас якусь програму – відчувати все життя страх і небезпека або насолоджуватися надіями й успіхами, знаючи, що ми того варті.

 

Дитячі образи і травми часто пов’язані з поведінкою батьків. У підсумку ми зростаємо і починаємо піклуватися про них, але ніяк не можемо перестати дратуватися від їх вчинків або висловлювань. Не розуміючи, як налагодити стосунки з матір’ю, ми в черговий раз звинувачуємо себе за грубість щодо неї. Наше доросле «Я» розуміє, як потрібно себе вести, але ось наші дитячі болю і переживання зсередини керують нашим станом і мало піддаються логіці.

 

Як нівелювати негативні дитячі переживання:

 

Для початку потрібно визнати, що проблема є, виписавши на аркуші всі наявні претензії до рідних.

Детально все описавши, слід поставити себе на їх місце. Адже вони могли і не знати, як налагодити стосунки з дітьми, неусвідомлено роблячи помилки, які призвели до серйозних наслідків.

Далі слід пробачити їх. Тільки зробити це щиро, перерахувавши по пунктах всі, що хотілося б залишити в минулому.

Після вибачення потрібна вдячність. Скільки б ми не отримали в дитинстві від рідних, це був максимум з того, що вони могли нам дати.

Найважливішим в цьому процесі є розуміння, що все, що відбувається – безцінний досвід, що допомагає нам самим не допускати подібних помилок. Замислюючись над питанням «як налагодити відносини з підлітком», іноді досить згадати своє дитинство, проаналізувати свої минулі реакції і скорегувати свою нинішню поведінку. Негативний сценарій повторення чужих помилок можна виправити. І почати потрібно не з страху, що ви стаєте копією свого батька, а з надії знайти правильну відповідь на питання «як налагодити відносини з дітьми?». У деяких же випадках потрібна допомога професійного психолога, адже простіше і безпечніше для себе і оточуючих допрожіть свої образи, страхи і біль, зцілитися і звільнитися від них в кабінеті психолога, ніж роками жити, заганяючи свої переживання всередину і чекати, коли ж вони перестануть керувати нашим життям.